Investiční strategie, která odolá i bouři

Poslední týdny nám připomněly, že investování není sprint, ale maraton. Trhy nám ukázaly svou proměnlivou tvář a my jsme mohli ověřit, jak důležité je držet se osvědčených principů.
Pojďme se společně podívat na to, co se na trzích dělo a proč je klíčové investovat s rozumem, strategií a hlavou chladnou – přesně tak, jak dlouhodobě spravujeme vaše portfolia.

Největší chyba investora? Emoce místo strategie.

 

V posledních týdnech zažíváme na trzích poklesy, a proto je ideální chvíle si připomenout jednu z největších a nejčastějších chyb investorů – prodej pod vlivem emocí.

Pokud podobný pokles zažíváte poprvé, možná vám hlavou běží myšlenky jako na obrázku níže. „Já tam přijdu o všechno.“, „To nemám zapotřebí, prodám to.“ nebo dokonce „Roztrhnu poradce jako hada.“ Člověk nezažívá nic příjemného. Ale věřte mi – tohle je na trzích úplně normální a emoce opadnou.

Zkušenější investoři vnímají poklesy jinak. Chápou je jako příležitost. Ví totiž, že trhy se po každém propadu zatím vždy vrátily zpět a přinesly nové zisky těm, kteří vydrželi. Ve firmě máme velkou radost, že většina našich investorů už patří spíše do této skupiny a my musíme naopak krotit touhu přikoupit moc brzy.

Nikdo z nás neví, jestli půjdou trhy ještě níže. Ale o to nám ani nejde. Nesnažíme se trefit dno trhů, to nelze odhadnout. A pokud by se nám to podařilo, je to jen dílo náhody, na kterou se nechceme spoléhat.  Plníme strategické cíle tím, že se vždy držíme finančního plánu.

  • Pokud máte volné prostředky nad rámec rezerv, je pokles šancí portfolio výhodně doplnit při předem stanovené výšce propadu
  • Pokud volné prostředky nemáte, nejlepší, co můžete udělat, je „sedět na rukou“ a portfolio nesledovat.

Emoce stranou. Strategii na mysli.

Zdroj: Broker Trust

Když slunce nestačí: Co se stalo ve skupině Solek a proč je dobré mít investice pod kontrolou

 

Skupina Solek, kterou v roce 2010 založil Zdeněk Sobotka, se specializuje na stavbu a provoz solárních elektráren. Působí hlavně v Latinské Americe a Evropě, kde se zaměřuje na menší projekty v oblasti obnovitelné energie.

Přestože slunce svítí stále stejně, Soleku se poslední dobou moc nedaří.
Společnost oznámila, že není schopna splatit své dluhopisy v hodnotě 200 milionů korun. V dopise investorům upřímně přiznala:

„Emitent neprovedl platbu splatné jistiny ani výnosu, protože nemá dostatek peněžních prostředků, které by mohl k tomuto účelu použít.“

Tahle zpráva je pro mnoho investorů studenou sprchou. A připomíná důležitou věc: Slíbený úrok a jeho nekolísání není jistota. Nepodceňujme kreditní riziko, které je hlavním nepřítelem u investování. Toto riziko jsme téměř eliminovali v našich strategiích vhodnou diverzifikací.

Nejlepší příležitosti na trzích vznikají tehdy, když se ostatní bojí.

 

Držet jeden dluhopis nebo akcii může působit lákavě – vysoký výnos, pěkný příběh, jednoduchost. Ale stačí jediný problém emitenta – zpožděná splátka, špatné hospodaření, nebo třeba změna trhu – a z „jistoty“ se stává problém.


Naopak široce diverzifikované investiční portfolio je promyšlená a dlouhodobě funkční strategie, která dokáže snižovat rizika a přinášet stabilní výsledky.

Jak to tedy děláme v našich strategiích?

 

  •  Diverzifikace = menší závislost na jediné firmě
    Investice není o tom, dát vše na jednu kartu.
    Diverzifikované portfolio rozkládá kapitál mezi stovky až tisíce firem, sektorů i regionů.
    Problémy jedné firmy tak portfolio nerozhodí.
  • Transparentnost a kontrola
    V portfoliu přesně víme, jaké typy aktiv vlastníme, v jakém poměru, a jaký je jejich účel. Víme, co držíme a proč.
  •  Likvidita a flexibilita
    Široce diverzifikované portfolio sestavené z ETF se obchoduje na burze jako běžné akcie. Kdykoli během obchodní doby je můžeme koupit nebo prodat, a máte peníze rychle zpět.
  • Lepší poměr výnos/riziko
    Jedna firma = jedno riziko. Diverzifikované portfolio = vyvážená kombinace aktiv s různým chováním.
    Díky tomu se snižuje celková volatilita a zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobého úspěchu.
  •  Nižší kreditní riziko
    Na rozdíl od investice do jedné firmy, kde stačí, aby firma nesplnila své závazky (jako právě Solek), je u široce diverzifikovaného portfolia kreditní riziko prakticky eliminováno, díky rozložení napříč mnoha společnostmi i sektory.
  • Flexibilita a přizpůsobení cíli investora
    Portfolia stavíme na míru podle toho, co má investice klientovi přinést. Kombinujeme růstová aktiva, stabilní výnos, likviditu i ochranu hodnoty.

Shrnuto?

Investice není o sázení. Jeden dluhopis je sázka na konkrétní příběh. Diverzifikované portfolio je strategie, která počítá s různými scénáři.

Nestavíme portfolia na jediné naději, ale na osvědčených principech řízení rizika, výběru kvalitních firem a dlouhodobé stability.

A to je rozdíl mezi dojmem bezpečí – a skutečnou bezpečnou investicí.

Závěr


Energie ze slunce je sice skvělá věc. Ale ve světě financí spoléháme raději na stabilitu, strategii a rozumné řízení rizika. A právě to je důvod, proč dlouhodobě stavíme portfolia, která ustojí i silnější bouřky.

Klíčem investování do akcií je dlouhodobost a trpělivost.

 

Warren Buffett, jeden z nejúspěšnějších investorů historie, se narodil v roce 1930, tedy v době, kdy svět svírala Velká hospodářská krize. Od té doby prošel světem druhou světovou válkou, ropnými šoky, pádem burzy v roce 1987, krachem dot-com bubliny, hypoteční krizí v roce 2008 i pandemií.

Každá z těchto událostí byla provázená vlnou strachu.
Každá z nich „měla být“ koncem finančního systému, ekonomik i akciových trhů.

A přesto – trhy po čase vždy našly cestu zpět vzhůru.

Kdyby Buffett při každé krizi prodával své akcie ve strachu, nikdy by se nestal tím, čím je dnes – investiční legendou s majetkem přes 100 miliard dolarů.

Jeho přístup byl prostý:

  • Investovat do kvalitních firem
  • Nepanikařit, když trh klesá
  • Nechat pracovat pro čas a peníze pro sebe

Proto když dnes vidíme poklesy a čteme dramatické titulky, je dobré se zastavit a položit si otázku: Reagoval by na to Warren Buffett?
Nebo by si šel raději koupit zmrzlinu v Dairy Queen a dál by se v klidu držel své strategie?

zpět na aktuality